Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Doğanın Sakladığı Adrasan Koyu

0

Pandemi süreci tüm ülkeleri zorlamaya devam ederken bireylerin yaşadığı sıkıntılar artarak katlanıyor. Bu süreçte tatile olan ihtiyaç da aynı ivmeyle ilerliyor. Gündelik hayatta yaşanılan sıkıntıları atabilmek için insanlar; kendilerini, aile ve arkadaşlarıyla eğlenebileceği yerleri tercih ediyorlar. Yaşanılan tüm olumsuzluklara sıcak bir güneş, kum ve deniz kadar iyi gelen ne olabilir? Etrafınız doğanın sakinliği ile çevriliyken bir diğer yandan da ihtişamıyla kuşatılmış olacaktır. Böyle yerlerden biri olan Adrasan Koyu, gezi listelerimizde ilk sırada yerini alıyor.

Yeni adıyla da Çavuşköy olan Adrasan Koyu Antalya da bulunuyor. Kumluca ilçesine bağlı olan bu koy, tarihten eşsiz manzaralara yer vermiştir. Doğa güzelliklerine sadık bir yer olan Adrasan Koyu sırtını Beydağları’na dayamıştır. Sahip olduğu jeolojik özellik ile su sporlarını sevenler için müthiş bir parkur imkanını ortaya çıkarır. Koy çevresine kara yolu bulunmaması ve denizle iç içe olması şehirden uzak bir keyif fırsatını ayaklarımıza getiriyor. Bu kapalı koy geniş ve uzun bir kumsala sahiptir. Sahip olduğu bu özelliği sayesinde bölgenin her yerinden size denize girme fırsatını sunar. Etrafının çam ağaçları ile sarılı olması da eşsiz bir koku cennetine bizleri davet eder. Sahip olduğu doğal güzelliklerinin yanı sıra etrafında tarih miraslarını da barındırır. Bunlardan biri olan Olympos Antik Kenti, Adrasan Koyu’nun güney ucunda kalmaktadır. Antik kentin yanı sıra kuzey batısında ise Yanartaş bulunmaktadır. Adeta tarih tarafından gizlenip korunulan bu koya kemer üzerinde ulaşmak mümkündür.

Yüzyıllardır Yanan Taşlar

Koyun tam karşısında ise tepesi çökmüş deveyi anımsatan Musa Dağı’na bağlı Eliğ bulunmaktadır. Koyun baş kısmında ise Markız tepesi yer alıyor. Bu koyun önem ihtiva eden yanından birisi de çevre gezilerine karşı ilgisi olanların yeterince dikkatini çekecek özelliklere sahip olmasıdır. Olympos’u ya da sönmeyen ateşiyle mitolojide yer alan dağ Yanartaş’ı gezmek kişilerin ilgi ve bilgi tecrübelerini doldurmaktadır. Sahip olduğu estetik haz koy bölgesinde geziye çıkmak için insanı cezbetmektedir.

Özellikle tatil sezonunun uzun sürdüğü bu koyda deniz suyunun sıcaklığı yüksektir. Ayrıca berrak bir suya sahip olan Adrasan koyu 29 metrelik su altı görüş mesafesine sahip olmasıyla su altı fotoğrafçıları ve balıkadamlar için uygun şartları oluşturmakta. Suyun sahip olduğu berraklığı ve koyun çevre zenginliğini deneyimlemek için Adrasan Tekne Turu nu mutlaka planlarınız arasında bulunmasını öneririz.

,Ayrıca belde birçok ekstrem doğa sporlarını içinde barındırmakta. Adrasan koyu etrafında bulunan Akseki, Korsan, Porto Ceneviz veya sazak gibi koyları yapacağınız tekne turları ile gezmeniz mümkün. Yapılan tekne turlarında ise Korsan, Porto Ceneviz ve Sazak koyuna kesinlikle uğranılmaktadır. Yüzme süresine bağlı olarak gezilecek koy sayısı da artıyor. Her bütçeye hitap eden tekne turlarında doğa ile iç içe olabilir ve yakınlarınızla eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Siyah çamuru ile reklamı yapılan Ceneviz Koyu’na ise ulaşım sadece Adrasan’dan tekne yolu ile yapılmaktadır. Ceneviz koyuna karadan ulaşım yoktur.

Bu koyda Caretta Carettalar’a rastlayabilirsiniz. Aynı zamanda Akdeniz fokunun da yaşam alanı olan Ceneviz Koyu’nun sırt kısmında ise Yalancı Koy’u bulunmaktadır. Tekne turları ile yapacağınız gezilerde bu koylarda sahile çıkabilir ve yüzmenin keyfine bakabilirsiniz. Mavinin denizle birleştiği bu eşsiz ve estetik koylarda doğa ile yakından tanışacaksınız. Birbirinden eşsiz olan bu koylar arasında geziyi ise tekne turları ile sağlayabilirsiniz. Yapacağınız turlar ile hem kendinize özel bir tatil alanı oluştururken aynı zamanda farklı insanlar ile bu doğayı paylaşabilirsiniz. Güneşin, denizin ve eğlencenin hâkim olduğu bu koylarda gezmeli ve yüzmelisiniz!

Daha renkli bir Adrasan deneyimi için Renklitatil.com

 

Bir önceki Sümela Manastırı açılıyor başlıklı yazımızda Kaya, Sümela Manastırı ve Zi̇yaret hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.