Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Çanakkale Büyük Zafer’in 108. yılına hazırlanıyor

0

Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı koordinesindeki ekipler, törenlere bir hafta kala çalışmaların büyük bölümünü tamamladı.

Titizlikle gerçekleştirilen peyzaj düzenlemelerinin yanı sıra belirlenen kısımlar yeşillendirilip zemin temizlendi.

Hisarlık Tepe’de yer alan 42 metre yüksekliğindeki Çanakkale Şehitler Abidesi’nde Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü dolayısıyla başlatılan bakım, onarım ve yenileme çalışmalarında sona yaklaşıldı.

Abide, 18 Mart’taki törenlerde yeni bir tema olan ‘Kurtuluşa Giden Yol’ ile konuklarını ağırlayacak. Ziyaretçiler, Anıt Rölyef’ten Şehitler Abidesi’ne bu yoldan ulaşacak.

Ayrıca Abide’nin çevresine Türk bayrağını simgeleyen kırmızı ve beyaz renkte 7 bin şakayık, 2 bin gül ve 1500 taflan dikildi. Süs bitkisi ve ağaçlarla alanın güzelleştirilmesi çalışmalarında binlerce lale, sümbül, servi, erguvan, manolya, ladin, ardıç, porsuk, lavanta, lavantin, gaura, kamelya ve açelya da kullanıldı.

Şehitler Abidesi bölgesi ve Morto Koyu’ndaki helikopter pistlerinin etrafında iniş ve kalkışlarda tehlikeleri önlemek için örtü temizliği, Abide’ye ulaşan alternatif yollarda da yol kenarı temizliği gerçekleştirildi. 

Bir önceki 2022 turizminde 11 rekor başlıklı yazımızda 1 Mi̇lyon, 2022 ve Mi̇lyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.