Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Akdeniz Barış Parkuru İçin Geri Sayım Başladı

0

Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Master Yüzme Takımı tarafından düzenlenen ve KKTC ile Türkiye arasında yüzülen Akdeniz Barış Parkuru, bu yıl 4. kez gerçekleşecek.

Türkiye ile KKTC arasındaki bağları güçlendirmek ve Akdeniz’i uluslararası açık su parkurları içinde ön plana çıkarmak için düzenlenen etkinlik, ilk kez 2019 yılında düzenlendi. Bu yıl Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü ve YDY Kurumsal Reklam & Organizasyon tarafından düzenlenecek olan etkinlik, Akdeniz’i Manş ve Cebelitarık gibi parkurlara bir alternatif haline getirmeyi hedefliyor.

Sporcular 3 Eylül’de Girne’den Mersin’e yüzecek

Sporcuları Akdeniz’e çekmeyi hedefleyen 4. Uluslararası Akdeniz Barış Parkuru, aynı zamanda Akdeniz’de barış ve huzur içinde yüzülebileceğini göstermek isteyen bir yüzme etkinliği. 1 Eylül Dünya Barış Günü’nün ardından, 3 Eylül’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Girne şehrinden Türkiye, Mersin’e uzanacak parkurda sporcular yüzecek.

Girne ile Mersin arasındaki parkur, yaklaşık 90-100 kilometre arası uzunluğa sahip. Geçtiğimiz yıl 3. kez düzenlenen organizasyon 27 saatte tamamlandı ve sporcular bu alanda bir rekora imza attı. 2021’de, KKTC ile Türkiye arasında çift yönlü yüzülen parkur, bu yıl Girne ile Mersin arasında, tek yönlü olarak geçilecek.

Turizme katkı sağlamayı amaçlıyor

4. Uluslararası Akdeniz Barış Parkuru, KKTC ve Türkiye’yi turizm açısından tanıtmanın yanı sıra, yüzme sporunu geliştirmek ve Türkiye’nin açık sularını uluslararası kamuoyunda ön plana çıkarmayı hedefliyor. Açık su parkurları içinde, Manş Denizi ve Cebelitarık Boğazı gibi alternatiflere göre, 90-100 kilometre arası uzunluğa ve yüksek bir zorluk düzeyine sahip olması ile öne çıkan parkur, yılın 10 ayı yüzülebilecek sıcaklığa sahip olmasıyla adından söz ettiriyor.

4. Uluslararası Akdeniz Barış Parkuru 1 Eylül 2022 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü sahipliğinde, YDY Kurumsal Reklam ve Organizasyon yönetiminde gerçekleşecek. 4. Uluslararası Akdeniz Barış Parkuru TC Cumhurbaşkanlığı’nın yanı sıra KKTC Cumhurbaşkanlığı, KKTC Su Sporları Federasyonu, Mersin Yenişehir Belediyesi ve Akdeniz Belediyesi tarafından da destekleniyor. Etkinlik kapsamında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki ve Mersin’deki  tarihi ve turistik mekanlar ziyaret ediliyor.

2019 ve 2020 yıllarında ilk kez Barış Parkuru adıyla düzenlenen açık deniz yüzme etkinliği, Dünya Açık Su Yüzme Birliği (WOWSA) tarafından tanınmış, 2020 yılında En İyi 2. Parkur Ödülü ve 2021 yılında En İyi 3. Parkur Ödülü’ne layık görülmüştür.

Bir önceki Vardar: Otel dolulukları yüzde 40-50 seviyesinde başlıklı yazımızda Doluluk hakkında bilgiler verilmektedir.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.