Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Yabancı ticari yatlardan günlük ödeme alınacak

0

Ülke turizmine ve tanıtımına katkı sağladığı değerlendirilen ve boyları 39 metrenin üzerinde olan yabancı bayraklı ticari yatların nasıl faaliyet gösterebileceği netleşirken, söz konusu yatlardan alınacak katkı payı tutarı da belli oldu.

KATKI PAYI ALINACAK

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın aldığı karara göre, faaliyet gösterecek yat, ilgili belgelerle en az 15 gün öncesinden müracaata bulunacak. Bakanlık oluru ile faaliyetine izin verilen yatlar için izin belgesi düzenlenecek. Bu kapsamda Türkiye’ye giriş harcının yanı sıra, boyları 39 metreden 60 metreye kadar olan yatlardan izne konu her gün için 20 bin lira, boyları 60 metreden 80 metreye kadar olan yatlardan izne konu her gün için 30 bin lira, boyları 80 metrenin üstünde olan yatlardan ise her gün için 40 bin lira “sosyal ve teknik altyapı hizmetlerine katkı payı” tahsil edilecek.

UYGUN GÖRÜLÜRSE İLAVE SÜRE VERİLEBİLECEK

Yatın izin alınan faaliyet süresine ilave süre talep edilmesi durumunda, bu talebin Bakanlıkça uygun görülmesi hâlinde, izin süresinin aynı takvim yılını aşmaması ve yatın mevcut belgelerinin geçerliliğini koruması kaydıyla dosyasında bulunan belgelerle yeniden işlem yapılacak.

Bir önceki Bursa’nın 2300 yıllık zindanı ortaya çıkarıldı başlıklı yazımızda Bursa, Kültür ve Sanat hakkında bilgiler verilmektedir.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.