Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

TÜRSAB: Seyahat Acentalarının başvuruları reddediliyor

0

Türkiye Seyahat Acentaları Birliğinden (TÜRSAB) tarafından tam kapanmayla ilgili yapılan açıklamada, Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi ve Görev Belgesi uygulamasındaki hataların Türk turizmine zarar verdiği vurgulandı. Genelgede yabancı turistlerin kısıtlamadan muaf tutuldukları ancak turistleri otele ya da havaalanına götürmek, gezdirmekle görevli olan seyahat acentelerinin hizmet veremedikleri belirtildi.

‘SEYAHAT ACENTALARININ BAŞVURULARI REDDEDİLİYOR’

Turistlere hizmet veren acentelerin muafiyet listesine eklenmediği hatırlatılan açıklamada “Seyahat acentasından  hizmet satın almış turistler, satın aldıkları hizmete ulaşamıyor ve tatilleri zehir oluyor. İçişleri Bakanlığı, Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi’nde yabancı turistlere hizmet verecek seyahat acentasını muafiyet listesine eklemediği gibi, e-devlet üzerinden yapılacak ve kısıtlamada görevini yapacak kişilere verilecek Görev Belgesi başvurusunda otel çalışanlarına ilişkin tanım varken, seyahat acentalarının ‘muaf olmayan işler’ kapsamında değerlendiriliyor ve seyahat acentelerinin başvuruları reddediliyor, turistler tura çıkamıyor, otellerine gidemiyor” denildi.

‘MUAFİYET TALEBİNE CEVAP VERİLMEDİ’

Açıklamada kısıtlamalardan muaf olmak için talepte bulunduklarını ancak başvurulara yanıt verilmediği belirtilerek “TÜRSAB, daha önceleri olduğu gibi, kısıtlama dönemlerinde ve en son Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi ile ilgili İçişleri Bakanlığına yabancı turistlere hizmet verecek seyahat acentelerinin kısıtlamalardan muaf olmaları hususunu hatırlatan, talep eden çok sayıda başvuru yapmış olsa da bu başvurulara bugüne kadar bir cevap alamamıştır” ifadeleri kullanıldı.

TÜRSAB’ın aynı başvuruları, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na da yaptığı kaydedilen açıklamada, İçişleri Bakanlığı ile görüşülerek bu sorunun çözümlenmesi talebine cevap alınamadığı vurgulandı ve “Çok sayıda iş kolu çalışanı kısıtlamalardan muaf tutulurken, yabancı turistlerin tüm kısıtlamalardan muaf olduğu her düzenlemede yer alırken, bu turistlere hizmet verecek seyahat acentelerinin muafiyet kapsamı dışında değerlendirilmesinin mantıklı bir izahı, savunulacak bir tarafı da yoktur. Açık olan, bu uygulamadan; bedelini ödedikleri hizmetleri alamayan yabancı turistler ve tur operatörlerinin ülkemize güveninin sarsılacağı, bundan da Türk turizminin zarar göreceğidir” ifadelerine yer verildi.

  Pandemi gölgesinde yaz tatili için rezervasyonlar başladı

Açıklamanın devamında şöyle denildi:

“İçişleri Bakanlığı, kendi içinde çelişkili bu uygulamaya son vererek yabancı turistlere hizmet edecek seyahat acentelerine ve görevlilerine kısıtlama süresince çalışabilme olanağını sağlamalı ve çok sayıda sektörle birlikte turizm sektöründe otellere tanınan muafiyet hakkına seyahat acentelerini de dahil etmelidir. Aksi takdirde seyahat acentelerinin telafisi mümkün olmayan zararlara uğramasına neden olacak bu uygulamalar, turizm sektöründe 2021 yılının da kayıp olmasına neden olacaktır.”

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.