Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Turizmcilere Aşı İçin Düğmeye Basıldı

0

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Turizm Personeli Aşılama Kayıt Sistemi’nin hayata geçirildiğini açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, “Güvenli Turizm Programı kapsamında turizm sektör çalışanlarının öncelikli olarak aşılanması için Sağlık Bakanlığı ile birlikte Turizm Personeli Aşılama Kayıt Sistemi’nin  hayata geçirildiğini açıkladı. Ayrıntılı Bilgi Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı kapsamında veriliyor. Kayıtlar, https://turizmpersoneli.tga.gov.tr adresinden alınmaya başlandı. Siteden kayıt olan turizmciler bir sorun olması durumunda 0 850 240 01 19 numaralı çağrı merkezinden bilgi alabilecekler.

Kimleri Kapsıyor?

Bakanlığın yayınladığı bilgilendirme sitesinde aşılama sistemi hakkında şu bilgiler yer alıyor:

Turizm sezonunun açılmasını takiben ülkemizdeki turizm hizmetlerinin yıl boyunca kesintisiz bir şekilde açık kalmasını sağlamak amacıyla, ilk etapta;

  • Güvenli Turizm Sertifikalı ve Bakanlık Belgeli Konaklama Tesisleri (Açık olanlar)
  • Güvenli Turizm Sertifikalı ve Diğer Belgeli Konaklama Tesisleri (Açık olanlar)
  • Güvenli Turizm Sertifikalı ve Bakanlık Belgeli Yeme-İçme Tesisleri (Açık olanlar)
  • Seyahat Acenteleri
  • Turizm Taşıma Belgeli ve Güvenli Turizm Sertifikalı Araçlar (her araç için iki şoför)
  • Profesyonel Tur Rehberleri (Eylemli) olmak üzere, aşı programına alınması konusunda Bakanlığımızca çalışmalara başlanmıştır.

Aşılama sistemi nasıl çalışacak?

Uygulamaya dahil kurumların öncelikle sistemde yetkili kişi tanımlarının yapılması gereklidir. Bu kapsamda her bir kurumun belirlediği yetkili kişiler sisteme girerek gerekli bilgileri ve evrakı yükleyecek, daha sonra çağrı merkezi tarafından kontrol ve teyit aramalarıyla kayıt olma işlemi gerçekleşmiş olacaktır. Sonrasında yetkili kullanıcılar kurumlarında görev yapan ve aşılama programına dahil edilecek personel için gerekli bilgi ve evrakı sisteme yükleyecek, yine çağrı merkezi tarafından yapılacak kontroller sonrası personel kayıtları tamamlanmış olacaktır.

Kaydı tamamlanan personel bilgisi periyodik olarak Sağlık Bakanlığı’na iletilerek aşılama programına dahil edilecektir. İlgili personel daha sonra e-nabız sistemi üzerinden durumlarını takip ederek aşılarını olabileceklerdir.”

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, yaptığı açıklamada “Öncelikle turizm çalışanlarının da aşılanmasıyla daha güvenli turizm için rakiplerimizin bir adım önünde olacağız. Turizm personelinin aşılanması, rekabette Türkiye’ye avantaj sağlayacak.” diye konuştu.

TÜROB Başkanı Eresin: Aşı, turizmin kaderini belirler

Türkiye’nin turizmde COVID-19 önlemleri konusunda rakip ülkelere göre çok daha hızlı davrandığını hatırlatan TÜROB Başkanı Müberra Eresin, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde TÜROB, TÜROFED, TURYİD gibi sektör kuruluşlarının işbirliğiyle sertifika programı hayata geçirildi ve 5 bine yakın tesis sertifikalandırılmış durumda.

Güvenli turizm sertifikası sayesinde işletmelerde COVID-19’a yönelik çok ciddi önlemler alındı ve farkındalık oluşturuldu. Güvenli Turizm Sertifikası uygulaması uluslararası düzeyde ilgi çekti ve örnek oldu. Aşı konusunu da bu sürecin devamı olarak nitelendirebiliriz.”

 

Bir önceki Rehberler Tepkili: Alan Kılavuzluğu Amacı İlk Başta Farklıydı... başlıklı yazımızda Bölge ve İnsanlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.