Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Turist Rehberi Serhan Güngör’den Yeni Kitap: GEZGİNGÖZ

0

25 yıllık Turist Rehberi ve bugüne kadar Meryl Streep, Dan Brown gibi dünyaca ünlü isimleri gezdiren Serhan Güngör’ün GEZGİNGÖZ adlı kitabı Kronik Kitap’tan çıktı…

Gezgingöz, Sınır Ötesindeki Türkiye İzlerinin Hikayesini Anlatıyor…

İlber Ortaylı’nın önsözünü yazdığı ve 42 ülkede Türkiye tarihinin izlerini arayan GEZGİNGÖZ Sınır Ötesi Türkiye Mirası Rehberi’nin nasıl ortaya çıktığını Serhan Güngör‘e sorduk…

“Profesyonel Turist Rehberi olarak Türk gezginlerle 25 yıldır yaptığım yurtdışı turlarımda ve kendi seyahatlerimde, her zaman gittiğim ülkede Türkiye tarihi ve Anadolu kültürüne dair izleri aradım. Bu arayışlar bana gittiğim ülkenin tarihinin yanı sıra, kendi ülkemin geçmişine dair de çok şey öğretti. Turlarımda misafirlerimle bu bilgileri ve öyküleri paylaşınca bundan büyük keyif aldıklarını gördüm. Anadolu’nun eski çağlardan bugüne uzun tarihinin bugünkü Türkiye sınırları dışında bulunan izleri ve insan öyküleri, gittiğimiz ülkelerin şehir, müze ve mekanları ile aramızda ayrı bir bağ oluşturmamızı sağladı.

Kıymetli dostum, #tarih dergisi Genel Yayın Yönetmeni Gürsel Göncü, derginin 2014 yılında çıkan ilk sayısından itibaren dergiye bir köşe yazmamı istediğinde, aklıma Türkiye’ye dair yurtdışında izler taşıyan mekan, obje ve insanların öyküleri geldi; GEZGİNGÖZ böyle doğdu.”

“Serhan Güngör ilginç kişiliklerden biridir. Öğrencimdir. Kitapta anlatılan bazı gezileri de beraber yaptık. Serhan hiç üşenmedi, gezdiği gördüğü geniş bir alandaki önemli noktaları çok çekici, sürükleyici ve mukayeseli bir üslupla kaleme aldı. Bu kitap, kutlanacak ve teşvik edilmesi gerekecek bir çalışmadır.”
İlber Ortaylı

(Kitabın Önsözünden)

Kitabın #tarih dergisinde yayınlanan yazılar ve daha fazlasından oluştuğunu belirten Güngör, şunları söyledi:

“GEZGİNGÖZ, 42 ülkede, antik çağdan bugüne Türkiye tarihinin izlerini arıyor. Kitabın önsözünü değerli hocam Prof. Dr. İlber Ortaylı yazdı. Sunuşu Gürsel Göncü kaleme aldı. Kronik Yayınları, bu bol fotoğraflı kitabı çok özenle hazırladı. Kitaptaki tüm yazılarım seyahat ettiğim, gittiğim ve şahsen gördüğüm yerler hakkındadır. Fotoğrafların çoğu bana aittir.

Bu kitap kuşkusuz yerküremizin her yerindeki Türkiye’ye dair bütün mekan, obje ve hikayeleri içermiyor. Yine de Türkiye mirasına dair yeni bir bakış açısı getireceğini umuyorum.”

14 Turist Rehberi de katkıda bulundu…

Kitapta Serhan Güngör’ün yazılarının dışında profesyonel turist rehberlerinden yazılar da bulunuyor.  Serhan Güngör,  bu katkının kitabı zenginleştirdiğini belirterek ” Henüz gitmediğim ülkeleri veya seyahatimin üzerinden çok zaman geçmiş yerleri yazmalarını Profesyonel Turist Rehberi meslektaşlarım ve arkadaşlarımdan rica ettim. Bazı mekanları sırf onların kaleminden okumak için de onlardan yazmalarını istediğim yerler ve öyküler oldu. Meslektaşlarım da gittikleri, gördükleri yerleri yazdılar. Kitap, 14 değerli rehber meslektaşımın yazıları, fotoğrafları ve katkıları ile zenginleşti” dedi.

Serhan Güngör Kimdir?

Serhan Güngör 1969 yılında Ankara’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde yaptı. 1992 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu.
Çeşitli yabancı şirketlerde denetmen ve yönetici olarak çalıştı. 1993-95 yılları arasındaki askerlik hizmetinde, Deniz Piyade Subayı olarak Türk Deniz Kuvvetleri’nin Foça ve Şırnak’taki birliklerinde takım ve tim komutanı olarak görev
yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın profesyonel turist rehberliği kursunu 1997 yılında bitiren Serhan Güngör, bu tarihten beri profesyonel turist rehberi olarak çalışmaktadır.

Tarihî Savaş Alanları konusunda yazdığı tezi ile İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünden
2010 yılında yüksek lisans derecesini alan Güngör, İstanbul ve Türkiye’nin her yerine kültür turları rehberliğinin yanı sıra, kırktan fazla ülkeye yurtdışı rehberliği yapmaktadır.
BBC, Discovery Channel, ARTE TV, History Channel gibi uluslararası televizyon kuruluşlarının belgesel yapımlarına danışman ve uzman olarak katkı sağlamıştır.
#tarih dergisi danışma kurulunda bulunan Serhan Güngör’ün yazıları düzenli olarak bu dergide yayınlanmaktadır. Kurtuluş Savaşı alanlarına dair 2018 yılında hazırladığı “Kurtuluş Rotası” belgeseli İz TV’de
yayımlanmaktadır.

Türkiye’de gezdirdiği konukları arasında devlet ve hükümet başkanlarının yanı sıra, Meryl Streep, Dan Brown gibi dünyaca ünlü isimler bulunan Serhan Güngör, Açık Radyo ve Yapı Radyo’da “Seyahatname” ve “Rehberesor” programlarını yapıp sunmuştur. İstanbul Rehberler Odası (IRO) ve Türkiye Turist Rehberleri Birliği’nde (TUREB) Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmış olan Serhan Güngör, iyi bir kitap ve müzik koleksiyoncusudur.

Bir önceki yazımız olan "Turist rehberleri olarak hibe kredi talep ediyoruz" başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.