Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Phuket eski günlerine geri dönüyor

0

2019 verilerine göre 10 milyonu aşkın turist ağırlayan Tayland’ın turizm pastasında da önemli bir paya sahip olan ve muhteşem sahilleri ve koylarıyla ziyaretçilerini kendisine hayran bırakan Phuket, tüm dünyada günlük yaşamı sekteye uğratan salgından olumsuz etkilendi. Uzun bir süre ABD ve Avrupa gibi önemli pazarlardan ziyaretçilerin uğramadığı Phuket’te bir süredir turistik hareketlilik söz konusu.

Plajlarıyla ön plana çıkan Phuket, Euromonitor’un paylaştığı verilere göre dünyada en çok turist çeken 15. bölge olma özelliği taşıyor. Pandemi öncesi dönem esas alınarak derlenen verilerde dünyanın önde gelen turizm rotalarından biri olmayı başaran Phuket, eski günlerine yeniden dönme hedefinde.

14 GÜNLÜK KARANTİNA ŞARTI

Tayland’ın güneyinde ana karaya oldukça yakın bir ada olan Phuket’te yaşayan yerli nüfus 80 bin dolayında. Ancak bunun çok üzerinde bir seviyede ziyaretçi ağırlayan Phuket, bu sayede Tayland’ın en zengin bölgelerinden de biri haline gelmiş durumda. Turizmden elde edilen bu kazanç pandemi koşulları nedeniyle uygulanan 14 günlük karantina ile yeni bir boyut kazanmış durumda.

Phuket’e yakın bir konumda bulunan ve uzun süredir aynı pastadan pay kapma yarışında olan bölgeler bu görsel zenginliği yüksek adada uygulanan 14 günlük karantinadan olumsuz etkilendi. 2019’da Endonezya’nın en popüler adası Bali, yaklaşık 6,3 milyon ziyaretçiyi ağırlarken Vietnam’da Phu Quoc, 5.1 milyon, Malezya’nın Langkawi’si, 3.9 milyon, Maldivler, 1.67 milyon Boracay ise 1,6 milyon turistle Phuket’i takip etmişti.

Ancak Phuket adasına gelen ziyaretçiler için uygulanmaya başlanan 15 günlük zorunlu karantina, ziyaretçilerin başka ülke ve bölgelere gitmelerine imkân vermemekte. Durum böyle olunca da çevredeki diğer önemli turizm bölgeleri turist kaybı yaşamaya başlamış durumda.

 

Bir önceki 9 Eylül ruhu Alanyalı Konağı’nda yaşatılacak başlıklı yazımızda Beledi̇ye Başkanı, İzmi̇r ve Konak hakkında bilgiler verilmektedir.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.