Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Michelin Yıldızı İstanbul’a gelmişti! İşte o restoranlar…

0

Türk gastronomisinin başarısı artık tescillendi. Dünya çapındaki gurmelerin yakından takip ettiği en prestijli restoran değerlendirme parametrelerinden biri olan Michelin Yıldızı, tarihte ilk kez İstanbul’daki restoranlara verildi.

MMichelin Rehberi İstanbul 2023’ün ilk seçkisi Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde düzenlenen bir törenle duyuruldu. 53 restoranın yer aldığı seçkide Fatih Tutak 2 Michelin Yıldızı’na, Araka, Mikla, Neolokal ve Nicole restoranları ise 1 Michelin Yıldızı’na layık görüldü.


ichelin Rehberi İstanbul 2023’ün ilk seçkisi Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde düzenlenen bir törenle duyuruldu. 53 restoranın yer aldığı seçkide Fatih Tutak 2 Michelin Yıldızı’na, Araka, Mikla, Neolokal ve Nicole restoranları ise 1 Michelin Yıldızı’na layık görüldü. Böylece Türk gastronomisi başarını tüm dünyaya ispatlamış oldu. İşte 2023 İstanbul’un Michelin Yıldızlı restoranları listesi…

MICHELIN YILDIZI RESTORANLAR

Toplamda 53 restoran seçime girdi:

İki MICHELIN Yıldızlı 1 restoran;

Bir MICHELIN Yıldızlı 4 restoran;

MICHELIN Yeşil Yıldızlı 1 restoran;

10 adet Bib Gourmand restoran;

38 adet tavsiye edilen restoran.

İşte İstanbul’un öne çıkan Michelin Yıldızı alan restoranları;

Türk Fatih Tutak (2 kırmızı yıldız), Spago, Glens, St. Regis Brasserie, SADE Beş Denizler Mutfağı (big gourmand), Tatbak, 1924 İstanbul, Atölye, Nobu, Çok Çok Thai, Cuma (big gourmand), Topaz, Mikla (1 kırmızı yıldız), Kubbeli Lounge, Nicole (1 kırmızı yıldız), Yeni Lokanta, Eleos Beyoğlu, Sofyalı 9, Aheste (big gourmand), Mürver, Karaköy Lokantası (big gourmand), Octo, Neolokal (1 kırmızı yıldız + 1 yeşil yıldız), Aila, Tershane (big gourmand), AQUA, Pandeli (big gourmand), Tugra, OCAK, Feriye, Banyan, Lokanta 1741, Matbah, Deraliye, Khorasani, Şans, Park Fora, Giritli (big gourmand), 29, Sunset Grill & Bar, İnari Omakase Kuruçeşme, Alaf (big gourmand), Aman da Bravo (big gourmand), Kiss the frog, Rumelihisarı İskele, Zuma, Araka (1 kırmızı yıldız), Azur, Kıyı, Seraf, Calipso (big gourmand),Beyti, Balıkçı Kahraman

“İSTANBUL DÜNYANIN SAYILI YEME İÇME BAŞKENTLERİ ARASINDA YER ALIYOR”

Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul’un Michelin Rehberi’ne dahil olmasının önemine işaret ederek, “İstanbul, çok kültürlü mutfağı ve zengin restoran portföyüyle gastronomi alanında dünyanın sayılı yeme, içme başkentleri arasında yer alıyor. Yeni nesil Türk şeflerimiz, yerelle evrenseli buluşturan mutfaklarında Anadolu’nun yemek kültürünü dünya lezzetleriyle harmanlayarak yaratıcı ve özgün menüler yaratıyor. İstanbul’un yeme, içme alanında sunduğu bu eşsiz zenginlik, uluslararası gastronomi otoritelerinin de ilgisine mazhar oluyor. Bugün sizlerle, bu ilginin prestijli bir tezahürüne tanık olmak ve şehrimizin lezzet kültürünün eriştiği güzel bir başarıyı kutlamak için bir aradayız” dedi.

Türk gastronomi başarısı dünyada tanındı

HEDEF İZMİR, BODRUM VE ÇEŞME’NİN DE LİSTEYE DAHİL EDİLMESİ

Öte yandan Ersoy, Michelin’in İstanbul’a ve Türk mutfağına gösterdiği bu özel ilginin sadece bir başlangıç olduğunu söyleyerek İzmir, Bodrum ve Çeşme’nin de Michelin ailesine katılacağına inandığını dile getirdi.

Ayrıca Ersoy, konuşmasına şunları da kaydetti:

“Bu kapsamda, geçtiğimiz aylarda İstanbul’un yeme, içme kültürünü ve sokak lezzetlerinden elegant restoranlara kadar tüm gastronomi deneyimlerini ön plana çıkardığımız bir tanıtım filmine imza attık. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının önderliğinde 200 ülkenin televizyon ve dijital mecralarında yayınlanan bu film, yoğun bir ilgiyle karşılandı. Aynı zamanda, gastronomi alanında kanaat önderi dediğimiz kişileri de ülkemizde ağırlayarak İstanbul’un gerçek bir gastrocity olduğunu, sadece Türk mutfağının değil, dünya mutfaklarının en seçkin lezzetlerini tatma olanağı sunduğunu tüm dünyaya anlattık. Tüm bunlar sonucunda son 2 yıldır İstanbul, dünyanın en önemli seyahat dergilerinin okuyucuları tarafından en iyi seyahat destinasyonu seçildi. İstanbul’un Michelin Rehberi’nin dikkatini çekmesi de tanıtım çalışmalarımızın doğal bir sonucudur.”

michelin yıldızı tarihte ilk kez İstanbula geldi

SEÇİM MÜFETTİŞ EKİPLERİ TARAFINDAN YAPILDI 

Michelin Rehberi Uluslararası Direktörü Gwendal Poullennec ise toplamda 5 yıldızlı işletme de dahil olmak üzere 53 restoranın müfettiş ekipler tarafından seçildiğini açıkladı.

İstanbul’un önemli bir kültürel ve turistik destinasyon olduğuna da vurgu yapan Poullennec, “53 restoran seçimimiz kimliği ve gelenekleriyle gurur duyan, aynı zamanda dünyaya da açık olan bu yetenekli mutfağın çeşitliliğine ışık tutuyor. Michelin Rehberi ile hem yerel hem de uluslararası gurmelere bu şehrin aynı zamanda önemli bir gastronomi destinasyonu olduğunu göstermeyi umuyoruz” şeklinde konuştu.

Bir önceki Gastroantep festivali antepfıstığı hasadı ile başladı başlıklı yazımızda Beledi̇ye Başkanı, Gazi̇antep ve Kültür hakkında bilgiler verilmektedir.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.