Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

İtalya’da Yüksek Lisans İçin Vize Başvuru Süreci ve Gerekli Evraklar

0

İtalya yüksek lisans vizesi 2 yıl veya daha kısa sürecek bir yüksek lisans (master) eğitimi için İtalya’ya gidecek yabancı ülke vatandaşlarının alması gereken bir ulusal (D tipi) İtalya vize türüdür. Türkiye’den yapılan İtalya vize başvurularında tam kapsamlı danışmanlık hizmeti sunan akredite danışmanlık şirketi VZM Grup LTD Şti göçmenlik avukatı ve vize danışmanı Dilahan Akkaya’ya yüksek lisans vizesi İtalya öğrenci vizesi için gerekli evraklar hakkında merak edilenleri sorduk.

 

İtalya’da Master Yapma Kriterleri Nedir?

İtalya’da master yapmanın ilk ve en önemli şartı, çalışmanın ilgili alanında lisans derecesine veya eşdeğer bir dereceye sahip olmaktır. İtalya’da master yapmak için diğer kriterler alınan derslere ve üniversiteye göre değişmektedir.

İtalya’da master için kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin 8 yıl zorunlu eğitim, 3-4 yıl lise eğitimi ve 4 yıl üniversite eğitimi olmak üzere en az 15 yıllık eğitim geçmişine sahip olması gerekmektedir.

 

İtalya Yüksek Lisans Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya yüksek lisans vizesi; başvuru sahiplerinin ikamet ettikleri ilin yetki alanında bulunduğu yetkili aracı kurumun vize başvuru merkezine veya konsolosluğa yapılan başvuru sonucunda alınabilmektedir. Başvuru sahiplerinin İtalya vize başvurusu için öncelikle UNIVERSITALY portalı üzerinden onaylanmış ön kayıt belgesi alması ve yüksek lisans vizesi için gerekli diğer evrakları hazırlaması gerekmektedir. Sonrasında İtalya yüksek lisans vizesi için randevu alınarak randevu gününde evrak teslimi, vize harcının ödenmesi ve biyometri bilgisi verme gibi vize başvuru işlemleri gerçekleştirilmektedir.

İtalya yüksek lisans vizesi için başvuru sahipleri 2022 yılında mezun olmaları durumunda mezun oldukları okulun bulunduğu şehirden, 2020 ve öncesinde mezun olmaları durumunda ikamet adreslerinin bulunduğu ildeki vize başvuru merkezinden başvuru yapmalıdır.

 

İtalya Yüksek Lisans Eğitimi Vizesi için Ön Kayıt Belgesi

İtalya yüksek lisans eğitimi vizesi için ön kayıt belgesi Universitaly’nin https://www.universitaly.it/ adresi üzerinden uygun eğitim programı seçilerek oluşturulur.

 

İtalya Yüksek Lisans Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İtalya yüksek lisans vizesi için gerekli evraklar listesi aşağıda verilmiştir.

 • Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış İtalya ulusal vize başvuru formu
 • 10 yıldan eski olmayan ve en az 2 adet boş sayfası bulunan pasaport
 • Güncel ve eski pasaportların ilk sayfaları ve işlenmiş tüm sayfalarının fotokopileri
 • 3 adet güncel fotoğraf
 • Seyahatin detaylarının aktarıldığı dilekçe
 • Planlanan gidiş tarihi için uçak rezervasyonu
 • Konaklama belgeleri (yurt sözleşmesi, ev adresi ve kira sözleşmesi)
 • Sağlık sigortası
 • Kimlik fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Barkodlu tarihçeli yerleşim yeri belgesi
 • Ön kayıt belgesi
 • Finansal yeterliliğin kanıtı niteliğindeki belgeler
 • Denklik gerekiyor ise kaymakamlık tarafından onaylanmış apostilli diplomanın noter onaylı tercümesi
 • Eğitim tarihlerini ve eğitimin dilini belirten İtalya’daki kurumdan kabul mektubu
 • İtalya’da eğitim görülecek okulun akademik takvimi
 • Okulda alınacak eğitim dili için yeterliliği kanıtlayan belgeler
 • Transkript
 • Lise diploması fotokopisi

İtalya yüksek lisans vize başvurusu yapacak öğrenci son yılında ve okuyor ise eğitiminin devam ettiğine dair bir belge ve geçtiği dersleri gösteren transkript belgesini sunması gerekir. İtalya yüksek lisans vize başvurusu için belgenin İtalyanca tercümesinin yapılması ve bu tercümenin kaymakamlık tarafından onaylanıp apostilli olarak başvuru sahibine iade edilmesi gerekir. İtalya yüksek lisans vize başvurusu için İngilizce “Diploma Supplement” belgesi de kabul edilmektedir.

 

İtalya Yüksek Lisans Vizesi için Sağlık Sigortası

Yüksek lisans vizesi ile İtalya’ya gidildikten sonraki 8 gün içerisinde oturum izni başvurusunda bulunulması gerekmektedir. İtalya’da oturum izni alana kadar en az 15 gün geçerliliği olan ve gidiş tarihinden en az 1 gün öncesini kapsayan seyahat sağlık sigortası yüksek lisans vize başvurusu sırasında ibraz edilmelidir.

 

İtalya Yüksek Lisans Vizesi için Banka Hesabı

İtalya yüksek lisans vizesi için banka hesabında 6.000 euro bakiye bulunması ve banka hesap dökümünün kaşeli ve imzalı olarak imza sirküleri ile sunulması gerekir.

 

İtalya Master Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

İtalya master vizesi başvuru ücreti 904 TL (50 euro) olarak belirlenmiştir. 2022 yılında başvuru harcı ve seyahat sağlık sigortası dahil olmak üzere yüksek lisans için ortalama İtalya vizesi masrafları 140 euro civarında tutmaktadır.

 

Dilhan Akkaya (Danışman) Hakkında

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Ankara Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. 2022 yılının başlarından itibaren Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvurularında 10’un üzerinde ülke için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bir önceki yazımız olan Rusya Vizesine Nasıl Başvurulur başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.