Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Halikarnas Balıkçısının anılması için UNESCO’ya başvuruldu

0

Bodrum’a sürgün gönderildiği yıllarda doğa, çevre ve mavi yolculukla ilgili yazdığı kitaplar ve çizdiği resimlerleilçenin tanınmasında önemli katkısı bulunan ‘Halikarnas Balıkçısı’ Cevat Şakir Kabağaçlı’nın 131. doğum yılında anma etkinlikleri düzenlendi.

Bodrum Deniz Müzesi önünde gerçekleştirilen etkinliğe Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, TÜRSAB Bodrum Bölge Temsil Kurulu Başkanı Yüksel Aslan, Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz, BOTAV Genel Sekreteri Serkan Ceylan, Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu, emekli diplomat ve çevreci Metin Erdoğan katıldı. Etkinlikte Kabağaçlı’nın Bodrum’a kazandırdığı değerlerden bahsedildi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın 2023 yılındaki 50. ölüm yıl dönümünün UNESCO tarafından anılması için hazırlanan başvuru metni ile, odalar ve STK’ların başvuruyu destekleme amaçlı hazırladığı referans mektubunu kamuoyuyla paylaştı.

Daha sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Öğretim Üyesi ve Bayrak Müzesi Müdürü Ömer Durmaz’ın ‘Bab-ı Ali Ressamı Cevat Şakir’ sergisinin açılışı yapıldı. Durmaz’ın sunumuyla, Babıali’deki ilk mesleği basın-yayın ressamlığı olan Kabaağaçlı’nın çizer yönü belirtildi.

Etkinlikler, Kumbahçe Mahallesi’nde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölüm Başkanı Esra Sağlık tarafından yapılan Cevat Şakir Kabaağaçlı heykelinin açılışıyla devam etti.

‘Halikarnas Balıkçısı’nın heykelinin Bodrum Kalesi’nin karşısına konulduğu görüldü. Heykelin açılışından sonra Bodrumlular ‘Halikarnas Balıkçısı’ ile bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bir önceki Türkiye turizmi ‘sığınak’ olacak başlıklı yazımızda Aşı, AşıLama ve Başkan hakkında bilgiler verilmektedir.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.