Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

ATİK Başkanı Erdoğan Budak, Balkanlarda Antalya turizmini anlatacak

0

Uluslararası Ticaret ve İşbirliği Konseyi (ATİK) Antalya Başkanı Erdoğan Budak, turizmdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Antalya’nın son dönem turizm sayılarındaki artışını değerlendiren Erdoğan Budak, şu andaki sayılara bakıldığında, böyle giderse bu yıl Antalya’nın 17 Milyonu aşkın turisti ağırlayabileceğini belirtti. Budak, turist sayısındaki artışın gelir oranında da yükselmesinin önemine dikkat çekti.

ANTALYA’NIN PAZAR ÇEŞİTLİLİĞİNE DİKKAT ÇEKTİ
Antalya’nın turizmde dünyada çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Uluslararası Ticaret ve İşbirliği Konseyi (ATİK) Antalya Başkanı Erdoğan Budak, “ Sene başından bu yana iki milyona yakın misafiri güzel Antalyamızda en güzel şekilde ağırlıyoruz. Herhangi bir olumsuzluk olmaz ise bu sayılar ışığında sezon sonunda Antalya’d 17 milyona aşkın turisti Antalya’da misafir etmiş olacağız. Tabi turist sayısı ile birlikte gelirin artması da gerekiyor. Son dönem özellikle Ukrayna Rusya Savaşı başta olmak üzere,Orta Doğuda yaşanan karışıklıklar , ülke ekonomimizdeki gidişat, maliyetlerin artması turizmde sıkıntılar oluşturmakta. Yine dile getirmekte yarar olarak gördüğümüz İstihdam sıkıntısının da sektörde acil çözüm bekleyen konular arasındadır. Her şeye rağmen, her türlü sıkıntıya karşı, her zaman çözüm yolu bulan turizmimiz bu yıl da tüm bu sıkıntılara rağmen başarılara imza atacaklardır. Antalyamızın çıkışı her zaman iki sektörün, Turizm ve Tarımın gösterdiği gayret ve çaba ile eşit orantılıdır. Yine Antalya’mızda turizmde son dönem pazar çeşitliliği de dikkat çekmektedir. Geçtiğimiz yıllarda Antalyanın ilk iki pazarı Ukrayna ve Rusya, yaşadıkları savaş nedeniyle, bu liderliklerini Almanya,İngiltere ve Polonya pazarlarına kaptırmışlardır. Turizmcilerimiz bu kaynaklardan ciddi artışlar beklemektedir. İnşallah Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaşın da bir an önce sona ermesi, Ortadoğu’da baharın gelmesi ile bu ülkelerden de çok sayıda misafirimizi Antalya’da ağırlamış oluruz. Sayıların artması ile birlikte Antalyamızda da bu orantıda alt yapı çalışmalarının da yapılması gerekmektedir. Turist sayısının artması ile birlikte kentte özellikle ulaşım sorunun gözden geçirilmesi çok önemlidir. Trafikte yaşanan karmaşının ortadan kaldırılması yeni yolların ve Ulaşımda kolaylıkların sağlanması, turistin dışarıya çıkıp daha rahat çarşılarda gezmesi esnafımıza da büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

ANTALYA TURİZMİNİ ANLATMA ŞANSI BULACAKLAR
Başkan Erdoğan Budak, ATİK Antalya olarak, önümüzdeki günlerde turizm başta olmak üzere Balkanlarda, Makedonya ve Kosova ile Bulgaristan’a iş ziyaretleri gerçekleştirmeyi planladıklarını ve buralarda ATİK üyesi Antalyalı İş insanlarının iş potansiyellerinin arttırılmasına katkı sağlayanlarını ve turizmci üyeler ile birlikte Antalya’yı da en iyi şekilde tanıtma ve anlatma fırsatı bulacaklarını da söyledi.

ATiK – UEMP Uluslararası Entegrasyon Milletler Platformu nedir?
Uluslararası Ticaret ve İşbirliği Konseyi ATİK, 2005 yılında Brüksel merkezli kurulan ATİK, halen 78 ülkede ve 179 şehirde Dünya ticaretine yön veriyor. Çalışmalarını Uluslararası Kamu Diplomasisi çerçevesinde Dünya Barışına katkı sağlamak için çalışmalar yapıyor.Dünyanın çeşitli ülkelerinde Yerel Yönetimlerle oluşturduğu ortak sinerji ile de Kardeş Şehir çalışmalarını yapan ATİK, çalışma vizyonuna ”Vatandaşlık Diplomasisi” kavramını getirmiştir. Oluşturmuş olduğu Uluslararası bağlantılarla da Ticaretin oluşmasında köprü çalışmaları yaparak girişimcilere fırsatlar sunuyor. ATİK, Kardeş Şehirler bünyesinde oluşturulan Ticaret Konseyleri ile de çalışmalarına devam ediyor.

Bir önceki İstanbul ilk 3 ayda 4 milyona yakın turist ağırladı başlıklı yazımızda Havali̇manı, İstanbul ve İstanbul’a hakkında bilgiler verilmektedir.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.