Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Anadolu lezzette Türkiye birincisi

0

İç Anadolu mutfağının tanıtımı için Ankara’da ‘Gastronomi Merkezi’ kurulacak. Ankara mutfağının da tanıtılacağı bu merkezde, yurt dışından gelecek misafirin de ağırlanacağını belirten Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkan Yardımcısı ve Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Türkiye’nin lezzet haritasında 455 çeşit yiyecek ve içeceğiyle İç Anadolu Bölgesi’nin birinci sırada geldiğini söyledi.

Yılmaz, yaptığı açıklamada, yeni lezzetleri tatmak, üretim aşamasını gözlemlemek ve tadım etkinliklerine katılmanın tüm dünyada popüler bir turizm faaliyetine dönüştüğünü belirtti.

Çalışmaları hızlandıracağız

Yılmaz, “Ankara’da yeme-içme kültürünün tanıtımının yapılacağı ve tüm ilçeleriyle yöresel ürünlerin tüm yıl boyunca yaşatılacağı bir Gastronomi Merkezi oluşturulmasını planlıyoruz. Buna ilişkin kent konseyimiz tarafından bir tavsiye kararı alındı. Detaylı bir rapor hazırlanması sonrasında süratle çalışmalara başlayacağız” dedi.

Türkiye’nin lezzet haritasına göre ülkemize özgü 2 bin 205 adet yöresel yiyecek ve içecek bulunduğunu anlatan Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, “Bölgeler arası sıralamada 455 çeşit yiyecek ve içeceğiyle İç Anadolu Bölgesi birinci sırada geliyor. 291 özgün lezzete sahip Gaziantep ve 154 lezzete sahip Elazığ’ın ardından Türkiye’deki en zengin üçüncü il ise, ‘öllüğün körü’, ‘uruş kapama’, ‘Ankara tava’, ‘haside tatlısı’ gibi 93 çeşit yöresel yiyecek ve içeceğiyle Ankara” ifadelerini kullandı.

Beypazarı mutfağı

Ankara’da yeme içme sektöründe 8 bin 929 işletmenin, 66 bin 385 çalışanı ile hizmet verdiğini aktaran Yılmaz, “Pandemi öncesi olan 2019’da Ankara’yı 600 bin yabancı turist ziyaret etti. Gastronomi turizmi çalışmalarımız ile gelen turistlere Ankara’ya özgü lezzetler, bağbozumu etkileşimli etkinlikler, Türk mutfağı, dünya mutfağı, sokak satıcıları, fast-food zincirleri ve lüks restoranlarımızla hizmet vermeye hazırız” diye konuştu.

50 bin nüfuslu Beypazarı’nın yılda 500 bin turist ağırladığına dikkati çeken Yılmaz, “Bunun en önemli sebebi evlerde saklı kalan Beypazarı mutfağına gösterilen ilgidir. Bunu her ilçemize yayacağız” dedi.

Bir turist yeme-içmeye 157 dolar harcıyor

Yılmaz, ATO’nun hazırladığı Gastronomi Turizmi Raporu’na göre küresel çapta gastronomi turizminin 2024 sonuna kadar yüzde 6.53 büyüyerek, 416 milyon dolar seviyesine yükseleceğini belirtti.

TÜRSAB gastronomi turizmi raporuna göre de Türkiye’ye gelen bir turistin yeme-içmeye ortalama 157 dolar harcadığını ifade eden Yılmaz, “Yabancı turistlerin yüzde 93,2’si ikamet ettikleri ülkeye döndüğünde çevresini Türk mutfağı hakkında bilgilendireceğini belirtiyor” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Gastronominin Kalbi Rize’de Attı başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.