Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

6. İzmir Gastrofest, 12 Kasım’da Başlıyor!

0

Altıncı yılında ‘Değişimin Öncüleri ve Gıdanın Geleceği’  konularını tartışan İzmir GastroFest için geri sayım başladı! 12 Kasım’da Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleşecek festivalde, tarımdan beslenme alışkanlıklarımızın değişmesine büyük katkısı olan öncü şefler, gastronomi konusunda uzman kanaat önderleri, restoranlar ve yiyecekten içeceğe gıda markaları bir araya gelecek.

İzmir GastroFest, toprağa bağlı yaşamlarını sürdürecek, geleneksel besinleri üretecek koşullara sahip olmak isteyen küçük ölçekli üreticilere dikkati çekmek ve mümkün olduğunca onlara destek vermek amacıyla, altıncı yılında “Değişimin Öncüleri ve Gıdanın Geleceği” temasını işliyor.

İzmir GastroFest, 12 Kasım Pazar günü, öncü şefleri, yiyecekten içeceğe gıda markalarını ve konusunda uzman kanaat önderlerini, ‘Gıdanın Geleceği’ni konuşmak üzere her yıl olduğu gibi Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası’nda buluşturuyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Barilla, Pepsi, Mey Diageo, Metro, Öztiryakiler, Hyatt Regency İzmir, Kristal, İstinye Park İzmir ve Salt İletişimin sponsorluğunda ve İzmir Ticaret Odası, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin desteğiyle, ITALTUR M.I.C.E tarafından düzenlenen festivalde gıdanın geleceğine ilişkin üretimden tüketime uzanan tüm süreçler ve neler yapılması gerektiği konunun uzmanları ve fikir önderleriyle masaya yatırılacak.

Maksut Aşkar

 

6. İzmir GastroFest kapsamında, festivalin düzenleme kurulu başkanı ve İtal Tur Genel Müdürü Hande Arslanalp ve protokol konuşmalarının ardından, Big Chefs markasının kurucusu, küçük ölçekli tarım ve kadın üreticileri desteklemenin öncülerinden Gamze Çizreli, İncili Gastronomi Rehberi’nde 5 İnci, Michelin Guide’da 2 Yıldız’la yer alan Neo Lokal’in kurucu ortağı şef Maksut Aşkar, ‘Kök Köken Toprak Konferansı’nın kurucusu Sabiha Apaydın ve Fernkolektif’in kurucusu Gözdem Gürbüzatik sunumlarını yer alacak.

Vérane Frédiani

 

 

 

Yemek dünyasındaki cinsiyet ayrımcılığına dikkat çeken, “Cheffes” kitabının yazarı, fotoğrafçı ve yönetmen Vérane Frédiani ve İngiltere’nin en saygın isimlerinden, yemek kitabı yazarı ve Spring restoranın şefi Skye Gyngell ile de yemek kültürü araştırmacısı Gamze İneceli sohbet edecek.

Sinem İzler

 

Eski Tarım ve Orman Bakanı Yardımcısı, Stratejik Danışman Ayşin Işıkgece, şef Ömür Akkor, Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, Seraf Restoran şefi Sinem Özler, Osman Sezener ve Barilla Genel Müdürü Murat Koç, Hürriyet Gazetesi Yazarı Müge Akgün’ün moderatörlüğünde gerçekleşecek ‘Gıdanın Geleceği; Değişim İçin İşbirliği’ başlıklı panelin konukları olacak.

Workshop’larda ise Eataly Genel Şefi Claudio Chinali, Hodan’ın kurucu şefi ve İGA Tru Danışman şefi Çiğdem Seferoğlu, Murat Deniz Temel ile Mey Koray Özcan, Teruar Urla’nın kurcu şefi Osman Serdaroğlu ve Serhat Doğramacı yeme-içme severlerle olacak.

Od Urla, Seraf, Seçkin Et, Mezra Yalıkavak, Mitu, Karaf, Sento By Nuup, Zai, Ragyu Kasap, Barilla, Hus, Sevilen, Yedi Bilgeler, Hus Wine, Lucien Arkas Bağları, Pepsi, Carlsberg, Alliance, Karaf, Feyz Çiftliği Gurme, Kurukahveci Mehmet Efendi ve Dostlar Boyoz Fırını gibi 40’ya yakın yiyecek ve içecek markası tadım yaptıracak mekanlar arasında yer alacak.

Tüm gün boyunca İstanbul ve İzmir’in ünlü restoranları ve üreticilerinin birbirinden lezzetli ürünlerini paylaşacağı festival birbirinden ünlü marka olmuş mekanlarıyla tam bir gastronomik şölen vadediyor. 6. İzmir GastroFest ile ilgili tüm bilgilere izmirgastrofest.com.tr web adresinden ve izmirgastrofest instagram hesabından ulaşabilir, biletleri  www.biletix.com/etkinlik/2V400/TURKIYE/tr adresinden temin edilebilir.

İzmir GastroFest Hakkında:

Her geçen yıl güçlenerek büyüyen İzmir GastroFest bölgeyi mutfağıyla tanıtmak, gastronomik değerleriyle ön plana çıkan, marka bir kent yapmak amacıyla ilk kez 21 Ekim 2018’de ‘Göç Mutfağı’ temasıyla düzenlendi. 20 Ekim 2019’da ikincisi gerçekleşen festivalin konusu ise ‘Pazarlar’dı. Bilinçli üretim ve tüketim yapmamız gereken bir zaman diliminde yaşadığımız hatırlatmak amacıyla tasarlanan temada Tarihi Alsancak Tren Gar’ı pazar yerine dönüştürüldü.

2020 yılının teması ‘Yemek ve İletişim’di. Konusunun uzmanı dünyaca ünlü isimler ve şefler pandemi koşulları gereği online olarak bir araya geldi. 2021 yılın konusu ise ‘Geleceğe Miras: Yaşayan Toprak’ olarak belirlendi. Toprağın gördüğü ciddi zarara rağmen, kendini yeniden inşa edebilme gücüne olan inançla yaşayan toprağın hayatlarımızdaki önemi ve değeri ele alındı.

Çevresel sürdürebilirlikten, küresel ısınmaya, küçük ölçekli tarımdan atıksız mutfağa geleceğimizle ilgili tüm başlıklar sektörün önde gelen isimleri ile masaya yatırıldı. Geleceğe Miras’ı sadece toprakla sınırlayamayacağımızın, suyun da yaşamın olmazsa olmazı olduğu düşüncesinden yola çıkarak ‘Geleceğe Miras: Tatlı ve Tuzlu Su Kaynaklarımız’ 2022 yılı teması oldu.

İzmir’in ilk gastronomi festivali olma özelliğine sahip İzmir GastroFest altıncı yılında toprağa bağlı yaşamlarını sürdürecek, geleneksel besinleri üretecek koşullara sahip olmak isteyen küçük ölçekli üreticilere dikkati çekmek ve mümkün olduğunca onlara destek vermek amacıyla, altıncı yılında “Değişimin Öncüleri: Şefler Ve Gıdanın Geleceği” temasını masaya yatırıyor.

Bir önceki Kayseri Gastronomi Günlerine yoğun ilgi başlıklı yazımızda Atölyesi, gastronomi ve Kayseri̇ hakkında bilgiler verilmektedir.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.