Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Şerif Yenen ve GTD’den Lezzet Haritası…

0

Gastronomi Turizmi Derneği ‘’Türkiye Lezzet Haritası‘’ Çalışması İçin Deneyimli Turizmci Şerif Yenen İle Anlaştı

Gastronomi Turizmi konusunda yıllardan beri ülkenin tanıtım için çalışan GTD, eski dönem İstanbul Rehberler odası başkanı Şerif Yenen ile Türkiye illeri için Gastronomik Lezzet Haritası çalışmaları için anlaştı.

Ülkemizde her ilin gastronomik değerlerini ön plana çıkartıp turistlere (yerli -yabancı ) doğru pazarlanması için çalışma başlatan Gastronomi Turizmi Derneği, İstanbul Rehberler Odası eski başkanı Şerif Yenen ile işbirliği yapma kararı aldı. Gastroshowa katılacak tüm illere de tanıtımı yapılacak olan LEZZET HARİTASI projesi ülkemizin değerlerini ön plana çıkarmayı hedefliyor. İlk etapta İstanbul Lezzet Haritası ile çalışmalara başlayan ekip ardından konferansta açıklanacak 7 gastronomik kent için de ve ardından talepte bulunan diğer şehirler için de hızlıca çalışma başlatıyor.

Son yılların ilgi çeken  turizm türü olan gastronomide önemli bir yol gösterici olarak hayata geçecek bu harita, özellikle yurt dışından gelen ziyaretçilere, Türk Mutfağını ve çok özel lezzetleri görsellerle İngilizce olarak tanıtırken; neyi, nerede bulabileceklerini de gösterecek.

“32 yıllık alan deneyimim boyunca ziyaretçilerin nelere ihtiyaç duyduklarını gözlemledim” diyen Şerif Yenen, bu haritayı hazırlarken uzun yıllardır özellikle yabancı misafirlerle birebir iletişimde bulunan bir profesyonel turist rehberi olarak deneyimlerinden yola çıktığını belirtiyor. Pandemi nedeniyle sokaklara ve özel lezzetlere olan özlemin arttığının altını çizen Şerif Yenen, baharın da gelmesiyle artık gezilerin daha küçük gruplarla, belirli önlemler çerçevesinde gerçekleşmeye başlayacağını, gastronominin de öncü olacağını belirtiyor.

Şerif Yenen Kimdir?

Türkiye seyahat uzmanı, seyahat yazarı, turist rehberi, konuşmacı ve turizm filmleri yapımcısı olan Şerif Yenen, 1989 yılından beri aralıksız turizmin içindedir.

Bilgi Üniversitesi ile Boğaziçi Üniversitesi, Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu’nda part-time öğretim görevlisi olarak Türkiye’nin Kültürel Mirası, Anadolu Uygarlıkları ve Turist Rehberliği dersleri vermektedir.

Bir lezzet meraklısı olan Şerif Yenen gittiği her yerde yeni lezzetler arayışı içindedir. Keşiflerini turlarında katılımcılarla paylaşmaktan keyif alır. Şerif Yenen Türkiye üzerine bir Türk tarafından yazılmış ilk gezi rehberi olan İngilizce “Turkish Odyssey” isimli kitabın da yazarıdır. Buna ek olarak çok sayıda turizm yayını bulunmaktadır.

13 yıla yakın bir süre İstanbul Rehberler Odası Başkanlığı ve Türkiye Turist Rehberleri Birliği Başkanlığı görevini yürütmüştür. Dört yıl ise Dünya Rehberler Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği görevini üstlenmiştir.

Önemli kısmı yurt dışındaki akademik çevrelerde olmak üzere, Türkiye’nin tarihi, kültürü ve turizmi hakkında konferanslar veren Şerif Yenen’in yayınları üniversitelerde ders kitabı okutulmakta veya kaynak eser olarak kullanılmakta, uluslararası dergi ve ulusal gazetelerde makaleleri ve köşe yazıları yayımlanmaktadır.

Bir önceki Malatya'da gastronomi zirvesi... başlıklı yazımızda Başkanı, Malatya ve TanıTıM hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.