Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Online Gastronomi Eğitimi Kayıtları Devam Ediyor

0

Türkiye’nin gastronomi alanındaki en köklü sivil toplum kuruluşu Mutfak Dostları Derneği ile ilk online Türk Üniversitesi Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi işbirliğinde hayata geçirilen Gastronomi ve Mutfak Kültürü Sertifika Programları’nın ikincisi olan “Restaurant İşletmeciliği ve Mutfak Kültürü Sertifika Programı” 12 Şubat’ta başlıyor.

İçeriği Mutfak Dostları Derneği tarafından hazırlanan online programların ilki olan Temel Restaurant İşletmeciliği Sertifika Programı, Nisan-Haziran 2021 döneminde 30 saatlik bir müfredat ile gerçekleştirilmişti. 12 Şubat 2022’de başlayacak olan “Restaurant İşletmeciliği ve Mutfak Kültürü Sertifika Programı” ise genişletilen içeriği ile toplam 68 saatlik bir eğitim programı olarak kurgulandı. Daha önce olduğu gibi, sertifika programı kapsamında alanının en önde gelen uzmanları ve kanaat önderleri eğitmen olarak yer alıyor.

Restaurant İşletmeciliği ve Mutfak Kültürü Sertifika Programı kayıtları devam ediyor !

12 Şubat 2022’de başlayıp 5 Haziran 2022’de tamamlanacak olan Restaurant İşletmeciliği ve Mutfak Kültürü Sertifika Programı için kayıtlar, gelen yoğun talep üzerine 10 Şubat 2022 tarihine kadar devam edecek.

Restaurant İşletmeciliği ve Mutfak Kültürü Sertifika Programı’nda; Deniz Temel, Dilara Koçak, Ebru Baybara Demir, Yunus Emre Akkor gibi alanının önde gelen isimleri eğitmen olarak yer alıyor. Program’da; Yer Seçimi ve Konsept, Fizibilite, İnsan Kaynakları, Menünün Oluşturulması İletişim ve Pazarlama, Dünya Gastronomisine Genel Bakış, Anadolu’nun Gastronomi Haritası, Topraktan Tabağa Çevre Dostu Yaklaşımlar, Mizanplas ve Temel Mutfak Teknikleri gibi dersler olacak.

Restaurant İşletmeciliği ve Mutfak Kültürü Sertifika Programı, teorik ve mutfak eğitimlerinin yanı sıra, sektör duayenlerinin kendi başarı hikayelerini paylaştıkları özel seminerlerle de öne çıkıyor.

Katılımcılar; Günaydın Restoranları Kurucusu Cüneyt Asan, Öztiryakiler Endüstriyel Mutfak Murahhas Üyesi Tahsin Öztiryaki, Karaköy Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Güllü, Koçulu Peynircilik Yönetim Kurulu Başkanı ve Eko Müze Zavot’un kurucusu İlhan Koçulu, Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis ve Caffe Vergnano Kurucu Ortağı Ülkü Kahraman’ın uzun yıllara dayanan sektör tecrübelerinden ve liderlik vizyonlarından faydalanma şansı yakalayacaklar.

Zeynep Kakınç

 

STK- üniversite işbirliğinin en güzel örneklerinden birini ortaya koyduklarını söyleyen Mutfak Dostları Derneği Başkanı Zeynep Kakınç “Dernek olarak amacımız her zaman sıradanlıktan uzak, kalıcı fayda sağlayan ve değer yaratan projelere imza atmak. Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi iş birliğinde hayata geçirdiğimiz Gastronomi ve Mutfak Kültürü Sertifika Programları’nın ilki büyük ilgi ile karşılandı ve başarı ile tamamlandı. Eğitim programının ikinci aşamasını başlatıyor olmanın heyecanını yaşıyoruz. Derneğimiz çatısı altındaki gastronomi alanının kıymetli uzmanları tarafından oluşturulan eğitim programının ülkemizdeki gastronomi eğitimi çıtasının yükselmesine önemli katkılar sağlayacağına yürekten inanıyorum.” dedi.

Dijital dönüşüm çağının etkin bir aktörü olduklarını belirten Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Vekili Ali Eşkinat ise“Günümüzde mekandan bağımsız eğitimin ne denli büyük bir ihtiyaç olduğu tartışmasız bir gerçek. Özellikle profesyonel hayatın içinde bulunanlar için zaman yönetimi çok kıymetli. Restaurant İşletmeciliği ve Mutfak Kültürü Sertifika Programı ile yeme içme alanında profesyonel yetilerini geliştirmek isteyen kişilere, zamanı en verimli şekilde kullanmalarına da imkan tanıyarak çok iddialı bir eğitim içeriği sunuyoruz.” dedi.

 

Teorik Dersler

 1. Yer seçimi ve konsept
 2. Fizibilite
 3. Proje Dekorasyon
 4. Hukuki İşlemler
 5. Kurumsal Kimlik, Markalaşma
 6. İnsan Kaynakları
 7. Mönünün Oluşturulması
 8. Mutfak Projesi ve Ekipman Seçimi
 9. POS ve Mali Takip – Muhasebe Sistemi Kurulumu
 10. Şubeleşme, Bayilik, Lojistik, Operasyon El Kitabı
 11. Maliyetler ve Fiyatlandırma
 12. Mutfak Hijyeni & Kişisel Güvenlik
 13. Belli Başlı Mutfak Aileleri ve Trendler
 14. Bar Organizasyonu, İçecek Hizmetleri
 15. İletişim ve Pazarlama – Dijital İletişim Pazarlama
 16. Satın Alma, Depolama
 17. Bakım, Onarım, Yenileme
 18. Servis gereçleri (salon-servis kısmı)
 19. Dünya Gastronomisine Genel Bakış, Gastronomi Kriterleri:
 20. Türk Gastronomi Tarihi
 21. Anadolu’nun Gastronomi Haritası
 22. İklim Dostu Sağlıklı Mutfak
 23. Topraktan Tabağa Çevre Dostu Yaklaşımlar

 

Başarı Hikayeleri

 1. Cüneyt Asan
 2. İlhan Koçulu
 3. Mehmet Reis
 4. Nadir Güllü
 5. Tahsin Öztiryaki
 6. Ülkü Kahraman

 

Mutfak Eğitimleri (Video)

 1. Mutfağı Yerleştirme, Akış Planı, Ekipman
 2. Temel Pişirme Teknikleri
 3. Mizanplas ve Ön Hazırlıklar
 4. Temel Mutfak Teknikleri (Kesme, Parçalama)
 5. Temel Mutfak Teknikleri (Pişirmeler)
 6. Temel Mutfak Teknikleri (Tabak Sunumları) & ARGE
 7. Saklama Teknikleri ve Zayi Yönetimi
 8. Ana Malzemeler (Et, Deniz, Sebze, Kumanya Erzak)
 9. Temel Soslar ve Lezzetlendiriciler

Bir önceki yazımız olan New York'ta Sağlıklı Türk Mutfağı Tanıtımı Gerçekleştirildi başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.